Skip to Content

Tarasy, balkony i patia

Balkony, tarasy i patia potrzebują spełniać wysokie wymagania strukturalne i fizyczne, ze względu na ekspozycję na działanie warunków atmosferycznych. Błędy w planowaniu lub niestaranne wykonanie mogą mieć bezpośrednie konsekwencje i prowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych. Pierwszym krokiem w planowaniu zawsze powinno być dokładne przyjrzenie się rodzajowi konstrukcji, a następnie dobranie materiałów, które sprostają wymaganiom. Ceresit wspiera planowanie i realizację Twojego projektu, oferując doskonale dopasowane produkty. Nasz system obejmuje całą gamę produktów odpornych na mróz, wilgoć i duże wahania temperatury, od produktów do przygotowania podłoża i uszczelniania po odpowiednie kleje do płytek i fugi.

Krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Ceresit Tiling Systems LP, Terraces, balconies and patios, surface preparation, size 1280x960

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących uszczelnienia, niezbędne jest przetestowanie i ocenienie rodzaju i stanu podłoża. Woda musi mieć możliwość odpływu - dlatego kluczowym wymogiem jest zaprojektowanie efektywnego systemu odprowadzania wody. Balkony i tarasy muszą zostać zaprojektowane z minimalnym spadkiem wynoszącym 2%.

Krok 2: Uszczelnienie

Ceresit Tiling Systems LP, Terraces, balconies and patios, waterproofing, size 1280x960

Aby zapewnić możliwie najlepszy efekt i zapobiec uszkodzeniom konstrukcji spowodowanym czynnikami środowiskowymi, kluczowe jest staranne dopasowanie uszczelnienia do projektu. Standardy i przepisy dotyczące planowania i wdrażania uszczelnienia dla tarasów, balkonów i patio są określone w miejscowych oraz unijnych normach i standardach.

Krok 3: Układanie Płytek

Ceresit Tiling Systems LP, Terraces, balconies and patios, tiling, size 1280x960

Płytki ceramiczne i kamień naturalny są idealnym wyborem do wykańczania balkonów i tarasów, zapewniając trwałość rozwiązania przy poprawnym montażu. Prawidłowe położenie płytek jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku obszarów na zewnątrz budynków, gdzie klej powinien pokryć 100% spodu płytki. Niewłaściwe osadzenie płytek w kleju może tworzyć puste przestrzenie, w których gromadzi się woda. Wilgoć uwięziona w kleju może z czasem prowadzić do różnych problemów, takich jak wykwity i uszkodzenia spowodowane mrozem, które ostatecznie spowodują odklejenia płytek. Ceresit oferuje sprawdzone produkty systemu układania płytek zaprojektowane specjalnie z myślą o balkonach i tarasach.

Krok 4: Fugowanie

Ceresit Tiling Systems LP, Terraces, balconies and patios, grouting, size 1280x960

Po wymieszaniu, fugę można nakładać bezpośrednio z pojemnika za pomocą kielni. Jeśli używana jest na ścianach lub podłogach, fugę należy rozprowadzić gumową pacą, wprowadzając ją do spoin, aż zostaną one w pełni wypełnione, równając fugę do powierzchni płytek. Następnie nadmiar fugi należy usunąć z powierzchni płytek, używając krawędzi gumowej pacy prowadzonej pod kątem 90°. Ruchy diagonalnie pozwolą na usunięcie jak największej ilości fugi z powierzchni, jednocześnie nie wyjmując jej z wypełnionych spoin.

Masz pytanie?

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.