Skip to Content

System ETICS: Przewodnik instalowania izolacji ociepleniowych

Systemy izolacyjne ETICS od lat ocieplają tysiące budynków na całym świecie. Poznaj zalety płynące z ich stosowania oraz szeroką gamę produktów Ceresit, kompatybilnych z systemami ETICS.

Przy budowie tego domu zastosowano innowacyjną technologię ociepleniową ETICS, dzięki której koszty ogrzewania spadają nawet o 30%.

Rozwiązanie na lata: Korzyści zastosowania systemu ociepleniowego ETICS

System ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) to wysoce skuteczny system izolacji termicznej ścian zewnętrznych, gwarantujący utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, dzięki czemu staje się on cieplejszy i bardziej przytulny. Systemy ociepleniowe firmy Ceresit są wykorzystywane do izolacji ścian od zewnątrz w budynkach prywatnych i przemysłowych od ponad 50 lat i zdecydowana większość z nich funkcjonuje z powodzeniem do dziś.

Trwałość systemu ETICS jest niewątpliwie jedną z najistotniejszych jego cech, jednak nie jedyną. Inne korzyści przemawiające za zastosowaniem tego systemu ociepleń to:

  • Obniżenie zużycia energii w budynku - dobre ocieplenie ścian od zewnątrz zapewnia zrównoważoną temperaturę wewnątrz domu i przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki nawet o 30%.
  • Szybki i łatwy montaż - produkty ETICS są przyjazne dla użytkownika pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa, a poszczególne elementy systemu cechuje wysoka kompatybilność.
  • Podniesienie wartości rynkowej budynku – izolacja termiczna ścian zewnętrznych znacząco podnosi jego użyteczność, a atrakcyjność wykończeń elewacji oferowanych przez system ETICS nadaje budynkowi estetyczny i nowoczesny wygląd.
  • Korzyści dla środowiska - mniejsze zużycie energii to niższa emisja CO2.

Wybierz system ociepleniowy ETICS i przekonaj się, że twoja decyzja przyniesie korzyści wszystkim - budowniczym, właścicielom, mieszkańcom i środowisku. 

Quality  key visual Ceresit Mexico
Przed rozpoczęciem izolacji termicznej ścian zewnętrznych należy je dokładnie oczyścić i osuszyć oraz upewnić się, że powierzchnie są równe i nośne.

Ocieplanie ścian zewnętrznych z wykorzystaniem produktów Ceresit - krok po kroku

Izolację ścian zewnętrznych systemem ETICS wykonuje się poprzez mocowanie do elewacji płyt styropianowych EPS lub XPS za pomocą odpowiednio dobranych zapraw klejących. Rekomenduje się użycie zaprawy CT 83 Strong Fix, która zapewnia doskonałą przyczepność zarówno do podłoży mineralnych, jak i do płyt styropianowych. Sprawdzi się niezawodnie zarówno podczas nowej budowy, jak i w trakcie termorenowacji.

Ocieplanie ścian zewnętrznych - kolejność działań:

Zadbaj o podłoże. Powierzchnia powinna być nośna i równa, całkowicie czysta i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wpływać na przyczepność. Ewentualne nierówności podłoża możesz zniwelować tynkiem cementowym lub szpachlówką CT29, której właściwości pozwalają całkowicie wygładzić nierówne i chropowate powierzchnie tynków.

Przygotuj zaprawę klejącą CT 83Do pojemnika z odmierzoną ilością czystej wody wsypuj zaprawę i mieszaj wiertarką, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Odczekaj 5 minut, a następnie ponownie wymieszaj. Przetestuj zaprawę na podłożu, aby sprawdzić przyczepność. Test zaprawy możesz wykonać tnąc kostki styropianu 10x10x10 cm, przyklejając je do ściany w kilku miejscach i pozostawiając na minimum 24 godziny. Po tym czasie możesz wykonać test wytrzymałości na odrywanie.

Nałóż gotową zaprawę. Gotową zaprawę należy nakładać kielnią wzdłuż krawędzi płyty EPS pasmem o szerokości ok. 4 cm oraz dodać kilka placków o średnicy ok. 8 cm w jej środkowej części. Prawidłowo nałożona zaprawa, po dociśnięciu płyty, pokrywa min. 40% jej powierzchni.

Przyłóż płytę EPS do ściany. Płytę należy przyłożyć do ściany bezzwłocznie po nałożeniu zaprawy, następnie dociskać uderzeniami długiej pacy. Zainstaluj płyty pionowo, tak aby ściśle przylegały do siebie. Warto użyć poziomicy i sprawdzić, czy są równo ułożone. Odczekaj do związania zaprawy (ok. 2-3 dni).

Wypełnij szczeliny między płytami EPS. Użyj do tego celu zaprawy CT 84 lub innej z gamy produktów klejących do ociepleń Cersit, aby wypełnić szczeliny i zwiększyć izolację. Następnie usuń nadmiar kleju i wygładź powierzchnię.

Wzmocnij płyty EPS. W razie potrzeby zastosuj wzmocnienie płyt łącznikami mechanicznymi (min. 4 szt./m2). Przed ich mocowaniem, dokładnie wyszlifuj płyty papierem ściernym.

Po zakończeniu prac związanych z mocowaniem płyt EPS, całość można wzmocnić zaprawą zbrojącą CT85, a po całkowitym jej wyschnięciu pokryć gruntem kwarcowym CT16.

W ten prosty sposób udało ci się uzyskać niezawodną, wysokiej jakości izolację na długie lata.

Info box: Do izolacji termicznej ścian zewnętrznych można wykorzystać płyty styropianowe EPS albo wełnę mineralną. Oba rodzaje materiałów izolacyjnych są skuteczne i nadają się zarówno do nowych budynków, jak i do prac renowacyjnych. Należy jednak pamiętać, że mają one różne właściwości. Wełna mineralna jest niepalna i zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią i hałasem. Z kolei styropian jest materiałem tańszym, lżejszym i łatwiejszym w obróbce. Systemy ociepleniowe ETICS są kompatybilne z każdym z tych materiałów i dają możliwość wykorzystania szerokiej gamy produktów do izolacji Ceresit. Od ciebie zależy, jaką opcję uszczelnienia wybierzesz.

Tynki i farby elewacyjne ETICS

Ceresit oferuje wybór tynków i farb do elewacji, które stanowią doskonałe wykończenie wykonywanych izolacji termicznych ścian zewnętrznych. Zróżnicowana pod kątem kolorystyki i struktury oferta farb i tynków Ceresit z pewnością zaspokoi wszystkie gusta. Ceresit proponuje produkty, które nie tylko upiększą twój budynek, ale również zapewnią mu dodatkową ochronę. Tynki i farby Ceresit chronią elewację przed wpływem warunków atmosferycznych, w szczególności przed działaniem wody i wilgoci. Zapewniają odporność na absorbcję brudu oraz zabezpieczają przed pęknięciami czy skażeniami biologicznymi np. przed grzybami.

Tynki elewacyjne Ceresit, tworzone na bazie różnych materiałów, w tym spoiw mineralnych, akrylowych, silikatowych i silikonowych, są łatwe w aplikacji i wyjątkowo odporne na wodę i warunki atmosferyczne.

Jeżeli chcesz nadać elewacji powłokę kolorystyczną skorzystaj z oferty farb Ceresit. Jedną z najpopularniejszych opcji „wzmocnienia” ochrony elewacji ETICS jest farba silikonowa CT 48. To bardzo trwała, hydrofobowa, samoczyszcząca farba, która na długo zachowuje swój kolor. Farby te wyglądają świeżo i jak nowe przez wiele lat po nałożeniu.