Systemy układania płytek

Płytki na płytach g-k

Płytki Na Podłożu Z Płyt Gipsowo - Kartonowych

SYSTEMY SUCHEJ ZABUDOWY SKŁADAJĄ SIĘ ZE ŚCIANEK ALBO INNYCH ELEMENTÓW Z PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH (G-K), ZAMOCOWANYCH DO RUSZTU Z BLASZANYCH KSZTAŁTOWNIKÓW.

Zbudowane w ten sposób ścianki są lekkie - można je więc stawiać w praktycznie dowolnym miejscu, bez dokonywania skomplikowanych obliczeń wytrzymałościowych. Co więcej, praca przy nich jest prosta i nie wymaga szczególnych narzędzi. Może się więc za nią wziąć  każdy, kto lubi troszkę pomajsterkować. W łazience, ścianką z płyt g-k najczęściej wydziela się  kabinę prysznicową z brodzikiem. Takimi płytami łatwo i tanio można także obudować wannę. Przedzielenie większej łazienki niską ścianką pozwoli wyodrębnić w niej część bardziej intymną, z pozostawieniem swobodniejszego dostępu np. do umywalki. Przy okazji zyskuje się dodatkowe miejsce na łazienkowe drobiazgi. Wszystkie płyty g-k  można pokrywać płytkami ceramicznymi (glazurą), tak wiec nowa ścianka nie będzie odbiegać wyglądem od reszty łazienki. Jest jednak pewien szkopuł… Ukryte pod glazurą płyty g-k nie są w pełni odporne na wodę. Sprzedawcy oferują wprawdzie płyty, które nazywają wodoodpornymi  (takie właśnie się zaleca do pomieszczeń mokrych, do których należy łazienka), ale producenci są ostrożniejsi i nazywają je impregnowanymi. Impregnacja  poprawia odporność materiału na działanie wody, ale nie uszczelnia go całkowicie. Dlatego przy urządzaniu łazienki płyty trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Jednym z prostszych sposobów jest pokrycie ich tzw. płynną folią Ceresit CL 51 , czyli elastyczną powłoką przeciwwilgociową.

Photo 01 for ceresit pl tiling on the basis of plasterboard
Photo 02 for ceresit pl tiles on the basis of plasterboard

Ma ona postać płynu gotowego do użycia. Dwie jej warstwy nakłada się na płyty g-k pędzlem lub wałkiem, w odstępie dwugodzinnym. Łączna grubość warstwy preparatu powinna wynieść 1–1,5 mm. Ewentualne drobne spękania nie szkodzą - pokryje je folia. Jedynie w narożach, na krawędziach, przy przejściach rur itd. jej elastyczność może się okazać niewystarczająca. W tych miejscach trzeba ją wzmocnić specjalną taśmą uszczelniającą Ceresit CL 152 . Wciska się ją na świeżo w pierwszą warstwę przepony i przykrywa warstwą drugą.

Płytki kleimy zaprawami uelastycznionymi bądź też elastycznymi takimi jak: Ceresit CM 12 „Elastic Gres”, Ceresit CM 15 „Marble&Mosaic” , Ceresit CM 16 , Ceresit CM 17 „Super Flexible”, Ceresit CM 22 oraz Ceresit CM 77 „UltraFlex”. Płytki kleimy przy użyciu pacy zębatej, przy czym wymiar jej zębów jest uzależniony od wielkości zastosowanych płytek.

Photo 03 for tiling on the basis of plasterboard for ceresit pl tiling
Photo 04 for tiling on the basis of plasterboard for ceresit pl tiling

Żeby łazienka była „wodoodporna” w 100 procentach trzeba zadbać  o szczelność warstwy płytek ceramicznych. Szczeliny między nimi powinno się starannie wypełnić fugą mineralną, najlepiej taką, która po pierwsze jest odporna na wnikanie wody, po drugie jest odporna na wnikanie grzybów i pleśni. Takie właściwości posiada fuga Ceresit CE 40 aquastatic z formułą Microprotect. Tam, gdzie ścianka z płyt g-k styka się z podłogą lub zwykłą ścianą, mineralna fuga nie da rady ewentualnym naprężeniom. Dlatego w tych miejscach stosuje się  elastyczny silikon sanitarny - taki jak Ceresit CS 25.

produkty

 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-ce-40/SAP_0201SGC013M9/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CE 40
  Łatwa w aplikacji wodoodporna, elastyczna fuga z formułą Color Perfect, odporna na zabrudzenia, pęknięcia i ścieranie, odpowiednia do spoin o szerokości do 8 mm. 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-cl-152/SAP_0201SMC013Q6/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CL 152
  Wodoszczelna i elastyczna taśma uszczelniająca (membrana powleczona flizeliną polipropylenową) do dylatacji i odkształcalnych spoin w okładzinach z płytek ceramicznych. 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-cl-51/SAP_0201SKC013R0/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CL 51
  Gotowa do użycia folia izolacyjna w płynie do wykonywania elastycznych powłok uszczelniających pod płytki ceramiczne w łazienkach, kuchniach, toaletach, natryskach, pralniach. 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-cm-16-/SAP_0201SBC013T8/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CM 16
  Wysokoelastyczny klej o doskonałych parametrach roboczych, wzmocniony włóknami FIBRE FORCE. Klej bardzo łatwy w przygotowaniu oraz użyciu, zalecany do wszystkich rodzajów płytek. 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-cm-17-pro/SAP_0201SBC016H5/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CM 17 PRO
  Wysokoelastyczny klej do płytek z zaawansowanymi technologiami: AERO, MIKRO ŻEL, FIBRE FORCE i LOW DUST. Zalecany do wszystkich rodzajów i formatów płytek 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/tiling/central-pdp#/ceresit-cm-77-/SAP_0201SEC013X3/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CM 77
  Wielofunkcyjny, gotowy do użycia klej do układania płytek ceramicznych, płyt cementowych i wiórowych, kamienia naturalnego i szklanej mozaiki na trudnych podłożach. 
 • ${/content/heliux/adhesive/ceresit/pl/pl/products/sealing/central-pdp#/ceresit-cs-25/SAP_0201POC014D6/searchResult.productFields.MainImageAltText}
  CERESIT CS 25
  Silikon sanitarny CS 25 z formułą 3xProtect posiada ochronę przed wilgocią, pleśnią, odbarwieniem, dzięki czemu spoiny zachowują estetyczny wygląd. 

Masz pytanie?

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.