Skip to Content

Łazienki i Kuchnie

Współczesne łazienki, prysznice, pralnie i kuchnie nie byłyby kompletne bez płytek o ciekawych wzorach i powierzchniach. Płytki ceramiczne są często wybierane do przestrzeni narażonych na wysoką wilgotność, substancje chemiczne i zużycie. Oczekuje się, że płytkowane powierzchnie zagawrantują długotrwałe piękno i wytrzymałość. Dlatego kwestie takie jak uszczelnienie, wzmocnienie krawędzi oraz odpowiedni wybór fug i klejów są istotnymi elementami procesu planowania.

Krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Ceresit Tiling Systems LP, Bathroom and Kitchens, Subrate Preparation, size 1280x960

Inspekcja oraz przygotowanie podłoża są kluczowymi etapami, których poprawne wykonanie pozwala zagwarantować trwały efekt oraz uniknąć późniejszych uszkodzeń. W zasadzie powierzchnia musi spełniać następujące warunki: być wystarczająco nośna, sucha, równa oraz wolna od kurzu i tłuszczu. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich kroków do podjęcia na tym etapie (pomiar wilgotności, sprawdzenie stanu podłoża, gruntowanie), zobacz sekcję "Przygotowanie".

Krok 2: Uszczelnienie

Ceresit Tiling Systems LP, Bathroom and Kitchens, Waterproofing, size 1280x960

W całości pokryte płytkami ściany lub podłogi nie są same w sobie wodoszczelne. Szczeliny między płytkami pozwalają na przenikanie wilgoci i wody do podłoża, co może spowodować długotrwałe uszkodzenia. Niektóre powierzchnie, takie jak ściany, podłogi i otoczenie pryszniców, a także obszary okalające wanny i umywalki są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą. Muszą one być chronione specjalnymi warstwami uszczelniającymi nakładanymi pod płytkami. W pierwszej kolejności powierzchnia musi być właściwie uszczelniona, dopiero w kolejnym kroku należy przymocować płytki.

Krok 3: Układanie Płytek

Ceresit Tiling Systems LP, Bathroom and Kitchens, Tiling, size 1280x960

Wybór odpowiedniego kleju zależy od charakteru podłoża, ogrzewania podłogowego oraz w dużej mierze od rodzaju użytych płytek: czy są to płytki ceramiczne, z naturalnego kamienia czy szklana mozaika. Ceresit oferuje odpowiedni klej do płytek oraz szeroki wybór kolorów fug, aby nadać nowoczesnym łazienkom i kuchniom ostateczny szlif.

Krok 4: Fugowanie

Ceresit Tiling Systems LP, Bathroom and Kitchens, Grouting, size 1280x960

Po wymieszaniu, fugę można nakładać bezpośrednio z pojemnika za pomocą kielni. Jeśli używana jest na ścianach lub podłogach, fugę należy rozprowadzić gumową pacą, wprowadzając ją do spoin, aż zostaną one w pełni wypełnione, zrównując fugę do powierzchni płytek. Następnie nadmiar fugi należy usunąć z powierzchni płytek, używając krawędzi gumowej pacy prowadzonej pod kątem 90°. Ruchy diagonalnie pozwolą na usunięcie jak największej ilości fugi z powierzchni, jednocześnie nie wyjmując jej z wypełnionych spoin.

Masz pytanie?

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.