Choć wydają się podobne, silikonowe i akrylowe masy uszczelniające różnią się właściwościami. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach sięgnąć po akryl, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie mocny silikon.
Uszczelniacze akrylowe i silikonowe należą do tej samej kategorii produktów. Znacząco różnią się jednak właściwościami. Dlatego tak ważne jest, by dobrać i zastosować odpowiedni materiał, w przeciwnym razie rezultat Twojej pracy będzie odbiegał od zamierzonego. Użycie materiału niezgodnego z przeznaczeniem to również prosta droga do drogich i czasochłonnych napraw.
Oto, co musisz wiedzieć o właściwościach poszczególnych uszczelniaczy:
Akrylowa masa uszczelniająca ma doskonałą przyczepność do chłonnych powierzchni, jak gips, piaskowiec, gazobeton, płyty G-K i wiórowe. Z tego powodu uszczelnianie akrylem to metoda wybierana przede wszystkim przy naprawie szczelin i pęknięć w porowatych, nasiąkliwych materiałach budowlanych. Dla estetycznego wykończenia ściany, powierzchnię można po wyschnięciu zaszpachlować i pokryć farbą. Akrylowe uszczelniacze takie jak Ceresit CS 11 są wodoodporne i nadają się do stosowania również na zewnątrz budynków.
Silikony są elastyczne, wodoodporne i bardzo wytrzymałe, dostępne w dość sporej gamie kolorystycznej lecz nie można ich pokrywać farbami. W przeciwieństwie do mas akrylowych, te uszczelniacze mają znakomitą przyczepność w kontakcie z gładkimi, niechłonnymi powierzchniami. Silikony są odporne na warunki atmosferyczne, jak Ceresit CS 16, również mają zastosowanie w naprawach na zewnątrz. Stworzą trwałe i szczelne połączenie z podłożem z płytek klinkierowych, szkła, metalu i zaimpregnowanego drewna.
Ubytek w ścianie zewnętrznej może poskutkować wnikaniem wilgoci w ścianę, rozwojem grzybów i pleśni, a z biegiem czasu nawet uszkodzeniem konstrukcji budynku. Aby zabezpieczyć pęknięcie, użyj akrylowej masy uszczelniającej Ceresit CS 11.
Instrukcja uszczelniania tynku akrylem:
- Poszerz i pogłęb szczelinę, np. przy pomocy szpachelki. Powinna mieć wielkość co najmniej 5 x 5 mm. Dobrze, by szerokość szczeliny była dwukrotnie większa niż głębokość ubytku.
- Przygotuj podłoże. Za pomocą pędzla delikatnie oczyść ścianę z pyłów, zabrudzeń i pozostałości innych materiałów. Najlepszą przyczepność uzyskasz, jeśli odtłuścisz powierzchnię rozpuszczalnikiem.
- Zabezpiecz krawędzie szczeliny taśmą malarską. Otwórz kartusz z akrylem, załóż końcówkę do aplikacji i umieść pojemnik w pistolecie. Przytnij aplikator odpowiednio do szerokości ubytku.
- Wypełnij szczelinę uszczelniaczem Ceresit CS 11. Powoli i równomiernie wyciskaj masę do szczeliny, nie pozostawiając przerw. Pamiętaj, że uszczelnienia należy dokonywać przy temperaturze od 5°C do 40°C.
- Wygładź masę. Przed upływem 15 minut od nałożenia akrylu, spryskaj powierzchnię wodą z mydłem i wyrównaj zwilżoną szpatułką. Na koniec zerwij taśmy maskujące i pozostaw powierzchnię do wyschnięcia.