Uszczelnianie odporne na wilgoć
Silikony sanitarne wypełniają szczeliny między materiałami, jednocześnie poprawiając ich trwałość i odporność na wodę i wilgoć. Dzięki temu łatwiej je utrzymać w czystości oraz zachować ich estetyczny wygląd na dłużej.
Podobnie jak inne uszczelniacze silikonowe, silikon sanitarny również służy do wykończenia, zadbania o estetykę, higienę i odpowiednie właściwości użytkowe. Wypełniając szczeliny pomiędzy płytkami, nadaje spoinom schludny wygląd, jednocześnie chroniąc je przed wilgocią i innymi czynnikami powodującymi uszkodzenia, np. grzybami i pleśnią. Nakładając silikon sanitarny przy armaturze łazienkowej, takiej jak: umywalka, wanna, kabina prysznicowa czy kompakt WC, tworzysz płynne przejście między powierzchniami, które dzięki swoim właściwościom jest łatwe do czyszczenia i na długo pozostaje atrakcyjne wizualnie.
Silikony sanitarne mogą być białe, przezroczyste lub kolorowe. Najczęściej występują w kartuszach umożliwiających aplikację produktu bezpośrednio na spoinę za pomocą dedykowanego wyciskacza.
Wybierając silikon sanitarny, warto upewnić się, że nadaje się on do zastosowań z materiałami, które potrzebujemy uszczelnić. Najczęściej pracujemy z powierzchniami, takimi jak: ceramika, fugi, tworzywa sztuczne, metale i powierzchnie emaliowane czy glazurowane. Należy więc brać pod uwagę rodzaj materiału przy zakupie uszczelniacza.
Dla skutecznego uszczelnienia szczelin w wilgotnych pomieszczeniach należy zastosować silikon sanitarny odporny na wilgoć oraz powstawanie pleśni i grzybów. Dokonując wyboru, trzeba również wziąć pod uwagę szerokość spoin, które mają być uszczelnione, ponieważ poszczególne silikony sanitarne są opracowane dla różnych szerokości szczelin.
Dobrym rozwiązaniem do uszczelniania powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych, a także dylatacji w okładzinach ceramicznych w miejscach stale wilgotnych (wyjątkiem są baseny) jest silikon sanitarny Ceresit CS 25. Produkt po utwardzeniu pozostaje elastyczny, przylega do większości powierzchni oraz - co ważne zwłaszcza w miejscach narażonych na wilgoć - zapobiega tworzeniu się pleśni i grzybów. Można go używać wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Warto jednak pamiętać, że nie jest odpowiedni do akwariów czy też pracujących dylatacji konstrukcyjnych, gdzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie uszczelniacza Ceresit CS 29.
- Zgromadź materiały. Oprócz silikonu sanitarnego potrzebna Ci będzie taśma samoprzylepna, narzędzie do cięcia, niewielka szpatułka do profilowania, woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń, rękawice, okulary ochronne oraz skrobak.
- Zachowaj zasady bezpieczeństwa. Noś rękawice i okulary ochronne podczas prac. Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia, zwłaszcza w fazie utwardzania produktu.
- Przygotuj powierzchnię. Krawędzie szczelin muszą być mocne, suche i wolne od substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyczepność. Zapoznaj się dokładnie z Kartą Techniczną produktu, aby dowiedzieć się szczegółowych informacji technicznych. Krawędzie spoin zamaskuj taśmą klejącą. Jeśli uszczelniasz naroże w okładzinie z płytek ceramicznych, wypełnij najpierw szczelinę poliuretanowym sznurem dylatacyjnym.
- Przygotuj kartusz silikonem sanitarnym. Przytnij końcówkę kartusza, następnie nakręć dyszę aplikatora i odetnij jego końcówkę pod kątem. Otwór powinien być tak duży, jak szerokość spoiny, którą chcesz uszczelnić.
- Uszczelnij powierzchnię. Stosując równomierny nacisk, aplikuj silikon sanitarny do spoiny bez tworzenia przerw. Użyj szpatułki do profilowania odrobiny iwody zmieszanej z mydłem lub detergentem do mycia naczyń, aby wygładzić uszczelniacz w czasie określonym w Karcie Technicznej produktu.
- Wykończenie. Usuń taśmę maskującą zgodnie z instrukcją z KT. W razie potrzeby ponownie wygładź i sprawnie usuń nadmiar silikonu sanitarnego. Informacje na temat usuwania produktu po utwardzeniu odnajdziesz w KT.