Uszczelniacze akrylowe i silikonowe należą do tej samej kategorii produktów. Znacząco różnią się jednak właściwościami. Dlatego tak ważne jest, by dobrać i zastosować odpowiedni materiał, w przeciwnym razie rezultat Twojej pracy będzie odbiegał od zamierzonego. Użycie materiału niezgodnego z przeznaczeniem to również prosta droga do drogich i czasochłonnych napraw.
Oto, co musisz wiedzieć o właściwościach poszczególnych uszczelniaczy:
Akrylowa masa uszczelniająca ma doskonałą przyczepność do chłonnych powierzchni, jak gips, piaskowiec, gazobeton, płyty G-K i wiórowe. Z tego powodu uszczelnianie akrylem to metoda wybierana przede wszystkim przy naprawie szczelin i pęknięć w porowatych, nasiąkliwych materiałach budowlanych. Dla estetycznego wykończenia ściany, powierzchnię można po wyschnięciu zaszpachlować i pokryć farbą. Akrylowe uszczelniacze takie jak Ceresit CS 11 są wodoodporne i nadają się do stosowania również na zewnątrz budynków.
Silikony są elastyczne, wodoodporne i bardzo wytrzymałe, dostępne w dość sporej gamie kolorystycznej lecz nie można ich pokrywać farbami. W przeciwieństwie do mas akrylowych, te uszczelniacze mają znakomitą przyczepność w kontakcie z gładkimi, niechłonnymi powierzchniami. Silikony są odporne na warunki atmosferyczne, jak Ceresit CS 16, również mają zastosowanie w naprawach na zewnątrz. Stworzą trwałe i szczelne połączenie z podłożem z płytek klinkierowych, szkła, metalu i zaimpregnowanego drewna.