Skip to Content

Klej Do Płytek I Fuga Ceresit - Duet Doskonały

Dobierając elastyczny klej do płytek gipsowych, ceramicznych czy mozaik, należy mieć na uwadze miejsce, w którym zostaną położone, a także warunki, na jakie będą wystawione glazury i ich spoiwa. 

Jaki Klej Do Płytek Wybrać?

Wszystko zależy od tego, gdzie mają być położone płytki oraz na jakie warunki będą wystawione. Warto przeanalizować, czy będą się znajdowały w pomieszczeniach czy na zewnątrz oraz czy będą narażone na wilgoć, duże wahania temperatur, mróz lub wręcz przeciwnie - wysoką temperaturę. Jeśli potrzebujesz kleju odpornego na odkształcenia podłoża, sięgnij po klej do płytek Ceresit CM 16, CM 16 PRO lub CM 17 Super Flexible.

Kolejnym ważnym aspektem jest grunt, na jakim będą zamocowane. W przypadku, gdy niezbędny będzie klej do płytek na ogrzewanie podłogowe, najlepszy efekt uzyskasz stosując CM 16 PRO. Natomiast jeśli glazura będzie kładziona na istniejących już płytkach – wówczas zastosuj Easy Fix - gotowy klej do płytek, który niezwykle ułatwi twoją pracę.

Ostatnim elementem, który należy brać pod uwagę przy wyborze zaprawy klejowej, jest rodzaj mocowanych płytek. Inny klej sprawdzi się do płytek wielkoformatowych, a jeszcze inny do drobnej mozaiki lub kafli kamiennych. Asortyment Ceresit jest naprawdę szeroki, z łatwością więc dokonasz trafnego wyboru.

Twoje powierzchnie zasługują na najlepszy klej do płytek. Oto produkty Ceresit, które sprawdzą się idealnie.

Aplikacja Kleju Do Płytek

  1. Przygotuj podłoże
    Niewłaściwie przygotowane podłoże pod płytki to najczęstsza przyczyna usterek, pękania czy tworzenia się odspojeń. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię oraz zniwelować miejsca, które mogłyby zmniejszyć przyczepność, nakładanej w dalszej kolejności, zaprawy klejowej.
    Jeśli chcesz zobaczyć jak przygotować podłogę do położenia na niej płytek, oto instrukcja krok po kroku, jak to zrobić.
  2. Przygotuj zaprawę klejową do płytek i narzędzia
    Zadbaj o odpowiednie proporcje zaprawy i wody – dokładne instrukcje znajdziesz na opakowaniu lub w Karcie Technicznej. Pamiętaj, że zbyt duża ilość wody może wydłużyć czas wiązania kleju do płytek i negatywnie wpłynąć na przyczepność.
  3. Zaaplikuj klej
    Elastyczny klej do płytek powinien zostać naniesiony za pomocą pacy zębatej na podłoże, a także dla pewności dodatkowo cienką warstwą na całą powierzchnię płytki, którą będziesz mocować. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko gromadzenia się powietrza pod powierzchnią kafla i powstawania odspojeń. Z tego samego powodu należy unikać nakładania zaprawy klejowej na „placki” – to niedopuszczalny błąd, który może cię wiele kosztować.

Info box:
Pamiętaj o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych, czyli fragmentu wolnej przestrzeni w miejscach styku ścian i podłóg, a także przy łączeniu powierzchni wykonanej z różnych materiałów. Dzięki temu zabiegowi duże powierzchnie i konstrukcje mogą swobodnie pracować bez szkody dla opracowanych powierzchni. Pominięcie tego kroku może skutkować poważnymi defektami, pęknięciami płytek i ich zniszczeniem.

Klej Do Płytek Został Wybrany? Czas Na Fugi

Ostatnim elementem montażu płytek, jednak nie mniej istotnym są fugi. Stosowane na podłogach zamykają szczeliny między płytkami, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się brudu i bakterii. Ułatwiają proces czyszczenia powierzchni, a tym samym pomagają zapewnić higieniczne warunki. Ponadto, elastyczne fugi do płytek stosowane w duecie z elastycznym klejem do płytek chronią przed naciskami mechanicznymi i kompensują skutki wywołane zmianami temperatur. 

Zawsze warto upewnić się, czy dana fuga pasuje do płytek, które zamierzamy położyć. W opisie produktu znajdziesz szczegółowe informacje na temat aplikowania fug i właściwości, jakie wykazują. Dowiesz się też, czy nadają się do konkretnych projektów, takich jak balkony i tarasy, ściany, klatki schodowe lub podłogi (w tym podłogi podgrzewane), a także obszary o dużym natężeniu ruchu lub wilgotne przestrzenie.

Nie mniej ważnym aspektem jest estetyka i aspekt wizualny, jaki możemy uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiedniego koloru fugi. Ponieważ spoina przebiega z każdej strony kafla, jej odcień może całkowicie odmienić odbiór całości kompozycji, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wzorzystą glazurą lub mozaiką. Warto o tym pamiętać podczas wyboru spoiny i przyjrzeć się różnym wariantom kolorystycznym.  

Info box:
Fuga Ceresit CE 40 z formułą Color Perfect to elastyczna i wszechstronna zaprawa spoinowa dostępna w kilkudziesięciu kolorach. Jej specjalna formuła zapobiega wnikaniu wody do fugi, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności jak kuchnie I łazienki, a jej elastyczny charakter sprawia, że nadaje się do projektów na odkształcalnych podłożach, takich jak balkony i tarasy.

Jeśli potrzebujesz fugi do płytek, która może wytrzymać duże obciążenia chemiczne i mechaniczne, sięgnij po CE 79 UltraEpoxy Industrial, który zagwarantuje niezawodny efekt.