Solidna, bezpieczna i estetyczna podłoga

Jak Wyrównać Podłogę: Wybierz Odpowiedni Produkt

Wiedza na temat tego, jak wyrównać podłogę, jest niezwykle istotna podczas pracy na pochyłej, nierównej lub szorstkiej powierzchni. Dzięki właściwym i odpowiednio zastosowanym produktom stworzysz podłogę, która jest nie tylko bezpieczniejsza, ale także bardziej atrakcyjna i zachowująca stabilną strukturę. 

Dlaczego Poziomowanie Podłóg Jest Ważne?

Poziomowanie podłogi lub podłoża służy kilku ważnym celom. Po pierwsze, zapobiega gromadzeniu się na nich płynów i innych substancji, co z czasem może prowadzić do uszkodzeń strukturalnych powierzchni. Po drugie, ułatwia prawidłowe i równomierne nakładanie kolejnych warstw materiałów podłogowych, takich jak panele, drewno czy płytki ceramiczne. Ponadto, równa podłoga jest po prostu bezpieczniejsza w użytkowaniu i prezentuje się bardziej estetycznie. 

Wyrównywanie Podłóg Za Pomocą Zapraw Samopoziomujących

Zaprawy samopoziomujące służą do wygładzania i wyrównywania podłóg oraz przygotowania ich pod dodatkowe pokrycia podłogowe. Masy te składają są z różnych materiałów, w tym z lateksu czy cementu. Często przypisane są do konkretnych celów konstrukcyjnych i wymagają szczegółowo określonej grubości aplikacji na odpowiednich podłożach. Warto więc dobrze zapoznać się z właściwościami danego produktu, aby wybrać ten najbardziej optymalny dla swojego projektu.

Przykładowo, polecana przez profesjonalistów masa wyrównująca CN 69 firmy Ceresit przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków, w miejscach nienarażonych na trwałe zawilgocenia. Stosuje się ją do wyrównywania i wygładzania stropów betonowych oraz podkładów cementowych (nadaje się również do stosowania z systemem ogrzewania podłogowego) i anhydrytowych pod posadzki z płytek ceramicznych oraz wszelkiego rodzaju pokrycia podłogowe np. dywanowe, korkowe i PCW – w zakresie 1-10 mm.

Dobrym produktem do wyrównywania podłogi w pomieszczeniach w zakresie do 10 mm będzie również zaprawa samopoziomujaca DX, idealna w szczególności do stosowania pod parkiet.

Przy grubościach warstw powyżej 10 mm sprawdzi się natomiast samoczynnie wygładzająca się odporna na obciążenia skupione zaprawa pod posadzki CN 72, która wzmocniona masą posadzkową CN 83 może być stosowana również na zewnątrz budynków.

Przy silnie obciążonych powierzchniach doskonale sprawdzi się wodo- i mrozoodporna zaprawa samopoziomujaca CN 76. Ta wylewana w zakresie od 6 do 50 mm masa tworzy powierzchnie  odporne na duże obciążenia mechaniczne i ścieranie.

Jak Wyrównać Podłogę Zaprawą Samopoziomującą – Krok Po Korku

1. Przygotuj niezbędne materiały. Do mieszania i nakładania wylewki potrzebne będą rękawice i okulary ochronne, wiadro do mieszania, czysta woda, wiertarka elektryczna, kielnia/miotła/rakla do wygładzania oraz wałek z kolcami. Więcej informacji na temat niezbędnych narzędzi znajduje się w Karcie Technicznej wybranego przez ciebie produktu.

2. Zachowaj bezpieczeństwo przy pracy . Przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć oczy i skórę, a w czasie ich trwania - pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń.

3. Przygotuj podłoże. Zanim przystąpisz do prac upewnij się, że podłoże jest nośne, czyste, suche i wolne od pęknięć oraz substancji mogących osłabić jego przyczepność. Zapoznaj się z Kartą Techniczną produktu, który stosujesz, aby sprawdzić, czy podłoże wymaga dodatkowych zabiegów, jak np. użycia środka zapobiegającego wnikaniu wilgoci, obróbki mechanicznej, czy podkładu.

4. Przygotuj zaprawę. Wymieszaj sypką zaprawę z odpowiednią ilością czystej wody przy użyciu wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem do uzyskania konsystencji bez grudek. Postępuj zgodnie z zaleceniami zawartymi w Karcie Technicznej twojego produktu.  

5. Aplikacja zaprawy. Wylej zaprawę na podłoże, a następnie przeciągnij ją wałkiem kolczastym w celu uwolnienia pęcherzyków powietrza. Wylewkę można wykonywać też przy użyciu agregatu.

6. Pozostaw do wyschnięcia. Optymalny czas wyschnięcia, umożliwiający korzystanie z powierzchni i nakładanie pokryć podłogowych, znajdziesz w Karcie Technicznej produktu.

7. Zadbaj o utylizację. Produkt nie może przenikać do gruntu/gleby ani przedostawać się do systemów wodno-kanalizacyjnych, dlatego utwardzoną masę usuń jako odpad przemysłowy lub budowlany, a nieutwardzoną potraktuj jako odpad niebezpieczny.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź cały wachlarz produktów do wyrównywania podłóg firmy Ceresit.