Skip to Content

Optymalne metody uszczelniania konstrukcji budowlanych

Niezawodne I Trwałe Rozwiązania Hydroizolacyjne Dla Fundamentów

Skuteczna hydroizolacja fundamentów jest niezwykle istotnym elementem pracy budowlanej. Nasz przewodnik poprowadzi cię przez wszystkie jej etapy związane z hydroizolacją fundamentów, od wyboru najbardziej efektywnej powłoki, po techniki jej aplikacji.

Systemy Hydroizolacyjne Fundamentów: Zapobieganie Uszkodzeniom Strukturalnym

Hydroizolacja fundamentów - krok tak fundamentalny, jak same fundamenty. Jeśli twoja konstrukcja nie zostanie odpowiednio zabezpieczona przed wodą i wilgocią przy użyciu odpowiednich produktów, ryzykujesz nie tylko wyciekami, ale także potencjalnymi uszkodzeniami strukturalnymi, które mogą uczynić konstrukcję niezdatną do użytku. Nawet materiały tak wytrzymałe jak beton są podatne na uszkodzenia przez wodę, a nieodpowiednia hydroizolacja może prowadzić do „raka betonu”, zwanego też ASR. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić konstrukcji odpowiednią wodoszczelną powłokę.

Dokonując wyboru metody hydroizolacji, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Jaką konstrukcję poddajesz hydroizolacji? Czy izolujesz dach czy fundamenty? Czy powstała wodoszczelna powłoka znajdować się będzie wewnątrz czy na zewnątrz budynku? Czy konstrukcja będzie narażona na ekstremalne warunki pogodowe?
  • Jakie podłoże będzie uszczelniane? Wybór sposobu izolacji zależy przede wszystkim od cech (szczególnie chłonności) materiału, z jakiego zbudowana jest konstrukcja. Typowe materiały poddawane hydroizolacji to beton, cegła, jastrych i drewno.
  • Jaki jest poziom wilgotności miejsca konstrukcji? Oceń stopień zawilgocenia i obciążenia wodą, na jaki narażona będzie utworzona wodoszczelna powłoka konstrukcji (wilgoć gruntowa, spiętrzająca się woda przesiąkowa, czy woda pod ciśnieniem). Podczas hydroizolacji fundamentów poddawanych działaniu wody pod ciśnieniem należy używać odmiennych produktów i metod aplikacji.

Hydroizolacja Fundamentów: Krok Po Kroku

Hydroizolacja fundamentów i piwnic często wymaga użycia szlamów cementowych, które skutecznie zwiększają ochronę powierzchniową. Firma Ceresit oferuje szeroką gamę produktów, które możesz wykorzystać do tego celu. Zaprawy tworzące powłokę wodoszczelną, takie jak CR 65 (do konstrukcji betonowych i podłoży nieodkształcalnych), CR 90 (do podłoży nieodkształcalnych, zamykające dostęp do wody w głąb betonu) czy CR 166 (do podłoży odkształcalnych) doskonale sprawdzają się na wielu rodzajach powierzchni. Dzięki informacjom zawartym w Karcie Danych Technicznych dołączonej do każdego produktu, wybierzesz najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla twojego rodzaju podłoża.

Jeżeli rozpoczynasz prace hydroizolacyjne fundamentów na podłożach mineralnych takich jak cegła czy beton:

1. Przygotuj powierzchnię. Sprawdź, czy podłoże jest czyste. Istniejące zabrudzenia, warstwy o niskiej wytrzymałości oraz wszelkie powłoki malarskie i substancje antyadhezyjne należy usunąć. Powierzchnia musi mieć szorstką strukturę z otwartymi porami i dobrą przyczepnością. Podłoża muszą być równe i wytrzymałe. Krawędzie i wewnętrzne narożniki powinny zostać wyoblone za pomocą szybkowiążącej zaprawy CX 5 lub zaprawy do montażu i napraw CX 20.

2. Zwilż podłoże wodą. Zrób to tuż przed aplikacją produktu hydroizolacyjnego. Unikaj utworzenia się kałuż.

3. Nałóż pierwszą warstwę zaprawy CR 65CR 90 lub CR 166 za pomocą szerokiego pędzla lub metodą aplikacji natryskowej na wilgotne, ale nie mokre podłoże. Upewnij się, że wszystkie przygotowane w odpowiednim stosunku składniki zaprawy zostały dokładnie wymieszane, najlepiej za pomocą wolnoobrotowej wiertarki.

4. Nałóż drugą warstwę wodoszczelnej powłoki. Zrób to pacą stalową, kiedy pierwsza warstwa stwardnieje, ale wciąż będzie jeszcze wilgotna.  Im większe obciążenie wodą, tym grubsza powinna być warstwa przeciwwilgociowego i przeciwwodnego uszczelnienia. Ostatnią warstwę hydroizolacji należy zagładzić pacą. Poczekaj, aż wodoszczelna powłoka całkowicie wyschnie; czas schnięcia zależy od warunków atmosferycznych i temperatury.

5. Zastosuj dodatkową metodę ochrony hydroizolacji w postaci płyt styropianowych EPS, które spełnią dodatkową rolę ociepleniową. Dokładnie dotnij płyty, upewniając się, że są równej wielkości. Nałóż kilka łat lub pasków odpowiedniego kleju na tylną część płyty i mocno dociśnij do dolnej krawędzi podłoża. Kontynuuj pracę od dołu do góry, upewniając się, że panele są równe i ściśle do siebie przylegają.

Produkty Ceresit cechuje wysoka skuteczność, jednocześnie ich stosowanie jest łatwe i nie wymaga wiele wysiłku. Dzięki nim uszczelnianie budynków czy elementów budowlanych staje się proste i bezpieczne.

Najlepsze Produkty Do Profesjonalnej Hydroizolacji Fundamentów

Odpowiedni dobór materiałów do hydroizolacji i prawidłowe ich zastosowanie to podstawowy warunek uniknięcia w przyszłości problemów z wilgocią. Ceresit oferuje niezawodne rozwiązania, które trwale izolują, wytrzymują obciążenia wilgocią i wodą gruntową. Dzięki zastosowaniu produktów Ceresit możesz być spokojny, że efekty twojej pracy utrzymają się przez długie lata.

Rozwiązania Hydroizolacyjne Dla Fundamentów, Płyt Fundamentowych, Podłóg I Ścian

Każda część budynku, która ma bezpośredni kontakt z glebą lub wodą, jest narażona na obciążenia wilgocią. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie cementowych szlamów hydroizolacyjnych z serii Ceresit CR 65CR 90 lub CR 166. Te wysokiej jakości zaprawy hydroizolacyjne długotrwale chronią przed zawilgoceniem, przy czym najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest dwuskładnikowa zaprawa hydroizolacyjna CR 166, która tworzy elastyczną powłokę przeciwwodną i mostkuje rysy w podłożu. Dodatkowym argumentem przemawiającym za ich zastosowaniem jest łatwość aplikacji.

Wybierając metodę hydroizolacyjną dla swojego projektu, należy kierować się przede wszystkim skutecznością produktów. Warto też jednak zwrócić uwagę na ekonomiczność poszczególnych rozwiązań.

Rozwiązania Hydroizolacyjne Dla Fundamentów I Piwnic

Inną wysoce skuteczną opcją hydroizolacji powierzchni fundamentów i piwnic (w przypadku montażu pod warstwą ochronną) jest wykorzystanie samoprzylepnej membrany bitumicznej. Membrany bitumiczne Ceresit są łatwe w użyciu i popularne wśród profesjonalistów. Aplikacja na zimno oznacza szybką i bezpieczną instalację - nie ma potrzeby stosowania palników ani oczekiwania na utwardzenie produktu. 

Natychmiastową odporność na wodę i deszcz można uzyskać dzięki nakładanej „na zimno” membranie bitumicznej, która zapewnia wysoce skuteczną ochronę hydroizolacyjną.