Wykonanie prysznica bez brodzika
Płytki na podłodze, płytki na ścianach – po co zatem brodzik? Wystarczy odpływ w podłodze i szczelna izolacja podpłytkowa. Tak wyglądają strefy natryskowe zwane walk-in – hit kilku ostatnich sezonów
Europa
Rejon Azji i Pacyfiku
International
Wykonanie prysznica bez brodzika
Płytki na podłodze, płytki na ścianach – po co zatem brodzik? Wystarczy odpływ w podłodze i szczelna izolacja podpłytkowa. Tak wyglądają strefy natryskowe zwane walk-in – hit kilku ostatnich sezonów
Odsyłają poczciwe brodziki do sanitarnego lamusa i zajmują ich miejsce w naszych łazienkach i salonach kąpielowych. Projektowanie i wykonywanie stref natryskowych jest dziś banalnie proste dzięki systemowi Ceresit obejmującemu komplet produktów do trwałej i solidnej izolacji podpłytkowej oraz do montażu i fugowania płytek.
Brodziki zazwyczaj nie są ani ładne, ani wygodne w użyciu. Trudno je wkomponować w krajobraz łazienki, zwłaszcza gdy jest ona utrzymana w minimalistycznym stylu, odartym z ozdobników i elementów rozpraszających uwagę. Walk-in – czyli bezbrodzikowa strefa natryskowa, pozbawiona barier w postaci różnic poziomów, do której można wejść bez wspinania się – sprawia, że przestrzeń łazienki jest racjonalniej wykorzystana. Strefę taką mogą oddzielać od reszty łazienki szklane drzwi, ale nie jest to wcale konieczne. Wystarczy wykończony płytkami murek, zasłaniający osobę biorącą prysznic. Jeśli tradycyjną baterię zastąpimy podtynkową, miejsce codziennych kąpieli będzie jeszcze mniej wyodrębnione. Gdy jednak zechcemy zaakcentować specyficzny charakter i funkcję tej strefy, wystarczy jej podłogę wykończyć płytkami innego rodzaju lub koloru. Czy walk-in to rozwiązanie droższe? Niekoniecznie. Oszczędzamy na zakupie kabiny, brodzika, syfonu. Podobną kwotę wydamy na odpływ i folię w płynie, którą zresztą i tak powinno się przewidzieć pod posadzką każdej łazienki. Do kupienia są też gotowe systemy z płaskim brodzikiem stalowym, który utworzy jedną powierzchnię z okładziną podłogi lub będzie wystawał ponad nią tylko minimalnie.
Na bezbrodzikowy natrysk trzeba się zdecydować jeszcze przed wykonaniem podkładu podłogowego w łazience. Instalacja odprowadzająca wodę musi być bowiem ukryta pod podłogą. Należy ponadto uformować w podkładzie spadek w kierunku odpływu. To najtrudniejszy etap prac. Dalej będzie znacznie łatwiej, szczególnie jeśli do uszczelnienia i wykończenia łazienki użyje się systemu Ceresit.
Wspomnieliśmy już, że szczelna izolacja podpłytkowa powinna być wykonana w każdej łazience i w każdym innym pomieszczeniu narażonym na częste zalewanie wodą. Nie ma w tym żadnej przesady. Skutki dużego, niekontrolowanego zalania, tak samo jak rezultaty ustawicznego zamaczania podłóg i ścian (np. podczas kąpieli, mycia, czyszczenia okładzin), mogą być bardzo przykre i kłopotliwe do usunięcia. Lepiej więc dmuchać na zimne – lub raczej na mokre – i zabezpieczyć się na takie okoliczności. Dziś folie w płynie nie są już niczym wyjątkowym. Glazurnicy przyzwyczajeni do ich używania namawiają inwestorów do kupna właśnie tego materiału. Szczególnie cenią oni sobie płynną folię Ceresit CL 51. To elastyczna, wodoodporna folia w płynie. Nanosi się ją pędzlem. Zapewnia szczelną powłokę podpłytkową, dzięki której wilgoć i woda nie przenikną w stronę podkładu podłogowego. CL 51 potrafi wypełnić rysy i pęknięcia w podłożu. Tam, gdzie masa będzie narażona na szczególnie duże naprężenia, a więc wzdłuż szczelin dylatacyjnych, w narożach między okładzinami, w miejscach przejść rur przez przegrody, należy wzmocnić ją taśmą uszczelniającą CL 152. Jest elastyczna i odporna na rozerwanie. Oba produkty są prostym w aplikacji i skutecznym systemem ochrony łazienek przed wodą.
Podłoga pod natryskiem musi być wykonana niemal tak samo jak okładzina basenu. Ważna jest jej szczelność. Trzeba chronić podkład podłogowy, a czasem nawet strop przed penetracją wody. Żeby uniknąć zalania warstw pod płytkami, należy na podkładzie zrobić solidną izolację z folii w płynie. Do mocowania płytek nieodzowny będzie wodoodporny klej o podwyższonej elastyczności. Konieczne będzie również wypełnienie spoin między płytkami zaprawą odporną na działanie wody wzbogaconej substancjami chroniącymi przed rozwojem pleśni.
Wilgoć oraz stała temperatura to czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni, których zalążki są nieustannie obecne w powietrzu. MicroProtect to substancje opracowane w laboratoriach firmy Henkel, dodawane w potrójnej dawce do produktów Ceresit mających zastosowanie w środowiskach o podwyższonej wilgotności. Dzięki tej formule pleśnie nie pojawiają się na ceramicznych okładzinach. Nie niszczą ich, nie brudzą i nie psują mikroklimatu w pomieszczeniach. Wśród produktów wzbogaconych o formułę MicroProtect są m.in. fuga elastyczna Ceresit CE 40 Aquastatic i silikon sanitarny Ceresit CS 25.