Płytki na podłożu z metalu

Układanie płytek na podłożu metalowym nie jest powszechną praktyką, dlatego można zaliczyć takie prace do nietypowych robót glazurniczych. Czasami jednak sytuacja wymaga montażu okładziny ceramicznej bezpośrednio na podłożu metalowym np. w windach, na schodach, podestach, na statkach itp.

Co do informacji o naturze tego podłoża wystarczy nam wiedzieć, że jest ono całkowicie nienasiąkliwe, bardzo podatne na zmiany wymiaru oraz odkształcenia pod wpływem różnic temperatury i zmiennych obciążeń. I już wiadomo, że materiały, których będziemy używać muszą reprezentować ponadprzeciętny standard.

Przed przystąpieniem do klejenia płytek, podłoże metalowe musi być dokładnie oczyszczone z kurzu, tłuszczu i olejów. Jeśli znajdują się w nim ślady rdzy – należy ją mechanicznie usunąć, po czym natychmiast przystąpić do montażu okładziny ceramicznej lub kamiennej (aby nie dopuścić do ponownego rozpoczęcia procesu korozji). Elementy metalowe składające się na podłoże powinny być równe, sztywne i stabilnie zamontowane.

W przypadku klejenia płytek na powierzchni metalowej zalecane jest stosowanie klejów reaktywnych (klasa R), które nie tylko wykazują odpowiednią przyczepność do płytek i do metalu, ale są również na tyle elastyczne, by „pracować” razem z podłożem. Do klejenia płytek należy zastosować  elastyczny klej Ceresit CM 77 UltraFlex . Nakłada się go metodą „cienkowarstwową” przy użyciu pacy zębatej. Wielkość zębów pacy, jak w przypadku każdej pracy glazurniczej,  zależy od wielkości wybranych płytek. Aby przyśpieszyć wiązanie - warstwę nałożonego kleju należy spryskać wodą. Ale ostrożnie - zaprawy nie wolną wodą zalać, należy tylko potraktować ją prysznicem z wodnej „mgiełki”.

Po 24 godzinach od przyklejenia płytek przy użyciu zalecanego kleju, można rozpocząć ich spoinowanie. Wskazaniem jest wybór spoiny epoksydowej - takiej jak dwuskładnikowa, chemoodporna zaprawa do fugowania Ceresit CE 79 Elastyczne uszczelnienia spoin ulegających odkształceniom należy wykonać przy pomocy silikonu sanitarnego Ceresit CS 25 .