Ceresit 110 lat

Historia

Ceresit – nowoczesne rozwiązania o mocnej tradycji

Ceresit i Pattex to sztandarowe marki Henkel Adhesive Technologies, działu Henkel Polska specjalizującego się w produkcji klejów, chemii budowlanej i technologii stosowanych w przemyśle. Produkowane pod marką Ceresit materiały chemii budowlanej obecne są na polskim rynku od 1990 roku. Światowa historia marki trwa natomiast nieprzerwanie od ponad 110 lat.

Wbrew temu, co pierwsze przychodzi na myśl, pierwszym na świecie produktem noszącym nazwę Ceresit wcale nie był klej do glazury ani tynk elewacyjny. Historia naszej marki zaczęła się wraz z założeniem firmy Dattelner Bitumenwerke - firmy specjalizującej się w materiałach do hydroizolacji budynków. Tak tak – pierwszy Ceresit był niebitumicznym dodatkiem do uszczelniania zapraw murarskich! I początkowo tylko z uszczelnieniami był kojarzony. Zwłaszcza po pamiętnej światowej wystawie w Brukseli (1911), kiedy to asortyment Ceresitu zaprezentowany został na stoisku niemal całkowicie zanurzonym w wodzie! Nietrudno domyślić się, w jaki sposób ów, przypominający kształtem dom pawilon, został przed wodą zabezpieczony. Henkel przejął firmę Ceresit w 1986 roku. Wraz z nią szeroki wachlarz profesjonalnych produktów, będących odpowiedzią na każdy problem związany z użyciem chemii budowlanej.

Dziś, przy produkcji, dystrybucji, w działach technicznych, marketingu itp. pracuje w Polsce ponad 350 osób. Szeroki asortyment materiałów Ceresit zjeżdża z taśm produkcyjnych w trzech zakładach: w Stąporkowie (woj. świętokrzyskie), we Wrzącej (woj. wielkopolskie) i w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie). Jesteśmy drugim, co do wielkości producentem chemii budowlanej w Polsce.

Materiały Ceresit od dawna cieszą się popularnością i dobrą opinią wśród klientów. Potwierdzają to liczne, zdobywane na przestrzeni kilkunastu lat medale, nagrody i wyróżnienia. Oto niektóre z nich:

  • Pierwsze miejsce w rankingu marek budowlanych, organizowanym przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku dla kategorii „dekoracyjne tynki zewnętrzne”, Budma 2009
  • Tytuły : „Marka najwyższej jakości – w kategorii tynki dekoracyjne", „Marka najwyższej jakości – w kategorii systemy ociepleń”, „Marka najwyższej jakości – w kategorii kleje i fugi”, „Najbardziej znana marka – w kategorii tynki dekoracyjne", przynany przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Targi Budma 2006.
  • Polska Nagroda Jakości w kategorii „Firma zagraniczna” – 2002r., nadana przez Krajową Izbę Gospodarczą   
  • Tytuł Przedsiębiorstwo Fair Play 2002 nadany przez Krajowa Izbę Gospodarczą,    
  • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2002 za zaprawę klejącą CERESIT CM18 ”EasyFlex”,   
  • Statuetka - ,,Budujesz, remontujesz – doskonały wyrób”- dla zaprawy klejącej CERESIT CM 17 „flexibel”– 2000r., przyznana przez wydawnictwo Murator   
  • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2000 za spoinę CERESIT CE 33 Super,
  • tytuł Budowlanej Firmy Roku 2016 - nagroda przyznana przez magazyn Builder.

Kronika Ceresit

1905 - Założenie firmy o nazwie Dattelner Bitumenwerke GmbH

1908 - Opracowanie receptury Ceresitu – wodoodpornego niebitumicznego dodatku do zapraw murarskich i wdrożenie jej do produkcji

1911 - Otwarcie pierwszych oddziałów zagranicznych, m.in. w Chicago, Londynie, Wiedniu, Paryżu i Warszawie

1961 - Zmiana nazwy firmy na Ceresit-Werke GmbH

1986 - Nowym właścicielem marki Ceresit zostaje Henkel KGaA

1990 - Powstanie Henkel Bautechnik (Polska) Sp. z o.o.

1991 - Otwarcie Zakładu Produkcyjnego materiałów chemii budowlanej w Stąporkowie

1995 - Uzyskanie Certyfikatu ISO 9001 przez Henkel Bautechnik Polska

1996 - Otwarcie Fabryki Produkcyjnej CERESIT we Wrzącej

1999 - Uruchomienie kolejnej fabryki produkującej materiały chemii budowlanej CERESIT w Dzierżoniowie