Połącz typy

Kolory mogą oddawać określony nastrój, który idealnie pasuje do danego budynku, podkreśla jego funkcję i styl. Wybór tynków i farb na fasadę budynku może być jeszcze bardziej intrygujący dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat działania poszczególnych kolorów. Dlatego wszystkie odcienie z palety Colours of Nature dodatkowo zostały podzielone ze względu na swoje nasycenie (intensywność barwy) oraz jasność (poziom jasności barwy vs. biel i czerń) tworząc 9 typów kolorystycznych.

Łączenie kolorów według ich typów i zgodnie z zasadami psychologii kolorów wpływa na finalny odbiór fasady budynku. Kolor może działać w synergii z formą, wzmacniając efekt finalny.

1. OFF-WHITE
To najbardziej neutralne i najjaśniejsze kolory z całej palety. Tworzą wrażenie przestrzeni i niezwykłej jasności.

2. SOFT
Kolory te są nieco bardziej nasycone niż typ Off-white i sprawiają wrażenie subtelnych, delikatnych i wyważonych.

3. FRESH
To kolory kojarzące się z marzeniami, ale także jasne, przejrzyste i pogodne.

4. VITAL
Dzięki najwyższemu nasyceniu barwy są to najbardziej żywe i stymulujące kolory z całej palety.

5. LIGHT BASIC
Nieznaczne nasycenie barwy oraz niski poziom szarości sprawiają, że kolory te postrzegane są jako spokojne i praktyczne.

6. BASIC
Kolory o niewielkim nasyceniu barwy i średnim poziomie szarości dodają wyrafinowania i wprowadzają w relaksacyjny nastrój.

7. NATURAL
Kolory te działają kojąco dzięki średniemu poziomowi nasycenia i szarości.

8. DARK
Poprzez bardzo wysoki poziom szarości i niewielkie nasycenie, kolory te dodają powagi i tajemniczości.

9. DEEP
Ze względu na mocne nasycenia barwy i wysoki poziom szarości te głębokie kolory dają przyjemne ukojenie.

Poniższa tabela przedstawia 9 typów kolorów umieszczonych w sposób uproszczony na dwóch skalach: nasycenia oraz jasności. Opisy informują o tym, jak kolory danego typu są odbierane przez ludzki umysł i jakie wrażenie tworzą.

Łączenie typów – przykłady

Kompozycje kolorystyczne będą bardziej pobudzające, jeśli zbudowane zostaną z kontrastujących kolorów. Kontrast można osiągnąć poprzez zestawienie kontrastowych: nasyceń barw, poziomów szarości lub obu tych czynników. W broszurze przedstawiono przykłady kontrastowych zestawień kolorystycznych, które nie wyczerpują wszystkich możliwości.

KONTRAST NASYCENIA OFF-WHITE – SOFT – FRESH – VITAL

Tak zestawione kolory wykazują rosnące nasycenie barwy przy bardzo niskim poziomie szarości. Kolory typu Off-white są jasne i neutralne, podczas gdy te należące do typu Vital przyciągają uwagę i pobudzają. Ich zestawienie stworzy największy kontrast.

OFF WHITE: Chroma 0 – 11% Lightness 100 – 84%
SOFT: Chroma 3 – 24% Lightness 92 – 80%
FRESH: Chroma 8 – 38% Lightness 89 – 69%
VITAL: Chroma 16 – 58% Lightness 87 – 56%

KONTRAST SZAROŚCI OFF-WHITE – LIGHT BASIC – BASIC – DARK

W tym przypadku kolory są (niemal) tak samo nasycone, ale ich poziom szarości systematycznie rośnie. Kolory typu Dark mają najwięcej szarości i sprawiają wrażenie ciężkich. Największy kontrast można zbudować zestawiając kolory typu Off-white oraz Dark.

OFF WHITE: Chroma 0 – 11% Lightness 100 – 84%
LIGHT BASIC: Chroma 0 – 16% Lightness 87 – 74%
BASIC: Chroma 0 – 23% Lightness 80 – 59%
DARK: Chroma 0 – 24% Lightness 67 – 41%

KONTRAST NASYCENIA I SZAROŚCI OFF-WHITE – NATURAL – DEEP

Kolory należące do typów Natural i Deep mają wyrównane poziomy nasycenia oraz szarości. Ich zestawienie z kolorami typu Off-white stworzy największy kontrast oparty zarówno na poziomie nasycenia, jak i na poziomie szarości. Inne przykłady takiego kontrastu to kombinacja typów Vital i Basic, kombinacja typów Off-white, Deep i Fresh, kombinacja typów Light basic, Fresh i Dark oraz kombinacja typów Off-white, Basic i Vital.

OFF WHITE: Chroma 0 – 11% Lightness 100 – 84%
NATURAL: Chroma 16 – 41% Lightness 83 – 53%
DEEP: Chroma 14 – 43% Lightness 65 – 35%
DARK: Chroma 0 – 24% Lightness 67 – 41%

WSKAZÓWKA

Zaleca się łączenie kolorów należących do maksymalnie trzech typów. Należy unikać zestawiania obok siebie kolorów tego samego typu – pomiędzy nimi można wkomponować kolor innego typu. Kombinacja kolorystyczna to zaledwie jeden z czynników, który wpływa na finalny wygląd fasady. Pozostałe czynniki to m.in. proporcje, rozmiar płaszczyzny, na którą nakładany jest kolor, materiał oraz wymiary.